Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові) або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у ​​всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням. В Україні це досить поширена хвороба. На цукровий діабет захворіло 1,2 млн осіб. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в Україні є наслідком захворювання на діабет.

Кількість випадків і поширеність діабету невпинно зростає .

Є три основні типи діабету:

 • Діабет 1 типу, інсулінозалежний. Цукровий діабет 1-го типу – хронічне захворювання, виникає, коли організм невиробляє достатньої кількості інсуліну, що впливає на здатність організму людини переробляти глюкозу, що отримується з їжі, для вироблення енергії. Найчастіше цукровий діабет 1-го типу виявляється у ранньому віці.
 • Діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету. Дуже часто цукровий діабет має безсимптомний перебіг. Рівень глюкози у крові людини вже вищий норми, але в неї може не бути ніяких скарг і вона почувається нормально. Тому варто знати свій ризик виникнення цієї хвороби та регулярно перевіряти рівень глюкози у крові, і якщо він підвищений, то як зменшити цукор в крові підскаже сімейний лікар. Якщо вчасно виявити захворювання – можна попередити важкі та небезпечні для життя ускладнення.
 • Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Гестаційний діабет  – це порушення обміну вуглеводів (різного ступеня тяжкості), що виникає та діагностується під час вагітності. Під час вагітності плацента виробляє гормони, що спричиняють резистентність до інсуліну, внаслідок чого підвищується рівень цукру в крові у вагітної жінки. Гестаційний діабет зазвичай розвивається приблизно на 24 тижні вагітності. Для уточнення діагнозу лікар може призначити проведення спеціального тесту вагітним жінкам, які входять до групи з високим рівнем ризику.

Причини виникнення діабету 1 типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо.

Водночас, достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків. Стрес може ускладнити протікання та лікування цукрового діабету, проте він є частиною нашого життя. Регулярна фізична активність, достатній сон і вправи для розслаблення можуть допомогти.

Важливо також регулярно перевіряти рівень цукру в крові. Підтримка  рівня цукру в крові в діапазоні індивідуальної норми допоможе запобігти або відстрочити ускладнення, пов’язані з діабетом.

Якими є ознаки захворювання? 

Серед симптомів діабету: 

 • надмірне сечовиділення;
 • спрага;
 • постійне відчуття голоду;
 • втрата ваги;
 • постійне відчуття втоми;
 • погіршення зору.

Діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів. Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% смертей у світі пов’язано з діабетом.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування та пізніше – ампутації.

Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.

Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

Профілактика діабету

Попередити розвиток діабету 1 типу неможливо, адже причини його появи досі не вивчені до кінця. Профілактика ж діабету 2 типу полягає у простих заходах із підтримання здорового способу життя. 

Окрім генетичних чинників, ризик появи діабету підвищують чинники, пов’язані зі способом життя – малорухливість, незбалансоване харчування та надмірна вага. Водночас здоровий спосіб життя може допомогти попередити розвиток діабету і навіть сповільнити прогресування хвороби. 

Щоб вберегтися від діабету 2 типу, необхідно:

 • досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;
 • бути фізично активним – приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
 • дотримуватися здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів в раціоні;
 • утримуватися від тютюнопаління.

Як змінити харчування, щоби знизити ризик розвитку діабету?

Щоби зменшити ризик появи діабету, варто мінімізувати споживання або взагалі відмовитися від доданого цукру та попередньо оброблених продуктів харчування, включно з обробленими зерновими продуктами (борошно, білий рис). Краще – замініть їх на цільнозернові. 

Намагайтеся збільшити споживання клітковини – овочів та фруктів. Фрукти та овочі, які не містять крохмалю, повинні становити щонайменше половину щоденного раціону.

Бобові культури (сочевиця, боби, нут, горох) також містять багато клітковини та корисного для здоров’я рослинного білка. Люди, які їдять багато продуктів з високим вмістом клітковини, як правило, споживають менше калорій, не набирають надмірної ваги, а отже мають менший ризик розвитку діабету.

Змінити харчові звички вам може допомогти сімейний лікар. Він може проаналізувати ваші звички, допомогти порадами та підтримувати в ризикованих ситуаціях.